• Profilaktyka zdrowotna

        • Pod spodem  udostępniona została ulotka przygotowana przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń.

           

          Aby pobrać plik z ulotką kliknij w link poniżej:

          Ulotka_OMDLENIA.pdf 

          Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzychodzie przekazuje informacje dotyczące

          II edycji kampanii informacyjnej „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood

          Szczegółowe informacjami dotyczącymi tematów kampanii:

          https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood

          Tematami tegorocznej edycji kampanii są:

          1. Suplementy diety.

          2. Higiena żywności (w tym tematyka chorób przenoszona drogą pokarmową).

          3. Znakowanie żywności (z uwzględnieniem alergenów).

          Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki  w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności oraz zachęcenie konsumentów do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.

          Więcej informacji w załączniku poniżej:

          PREZENTACJA_Wybieraj_Bezpieczna_Zywnosc_II.pdf

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

          Corocznie w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Polska jest krajem, w którym palenia tytoniu od lat stanowi jedną z największych przyczyn utraty Zdrowia.

          Potencjalne zagrożenie związane z
          elektronicznymi papierosami.

          E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

          W Polsce e-papierosy istnieją już od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009. W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.

          Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

          Istnieją również dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Ważna jest zatem wiedza na temat zagrożeń związanych z e-papierosami.

          Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.

          Nadal więc potrzebne są działania prowadzące do ograniczenia palenia tytoniu – przede wszystkim działania edukacyjno-informacyjne w postaci kampanii społecznych/medialnych oraz akcji prozdrowotnych. Szczególnie ważna jest edukacja dzieci i młodzieży, aby wyeliminować lub opóźnić.

          Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

          Źródło:GIS

          *****

          Aplikacja ProteGo Safe

          List do rodziców uczniów zachęcający do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. To narzędzie pozwalające na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspierające bezpieczny powrót dzieci do szkół. 

          ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. Ponadto ProteGO Safe to wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

           

           

          Profilaktyka chorób odkleszczowych

          Choroby odkleszczowe to choroby przenoszone przez kleszcze w okresie wiosennym i jesiennym : wrzesień, październik, listopad.  Profilaktyka polega na ochronie ciała przed kleszczami podczas przebywania w rejonach ich występowania. Żyją w ściółce, wspinają się na trawy i krzewy w poszukiwaniu swych żywicieli. Wiszą na źdźbłach  trawy  i na spodzie liści i dlatego są niewidoczne. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.   W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie wywołujące choroby.

          Jak się chronić przed ukąszeniem przez kleszcza:

          - Ubierz się odpowiednio – ubranie powinno chronić całe ciało;

          - Ubranie w jasnym kolorze ułatwia dostrzeżenie wędrującego po nim kleszcza;

          - Stosuj środki odstraszające kleszcze;

          - Po powrocie do domu ze spaceru w lesie lub parku obejrzyj starannie całe ciało. Zwróć szczególną uwagę na głowę (granica włosów i za uszami) oraz miejsca, gdzie skóra jest delikatna (pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu).

          W Polsce najczęściej występującymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są:

          - borelioza – choroba bakteryjna

          - kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)

          Objawy  boreliozy:

          - Skórne: charakterystycznym objawem może być pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukąszenia tak zwany „rumień wędrujący” , utrzymuje się od kilku dni do kilku miesięcy.

          - Neurologiczne: zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, bóle głowy, sztywność karku, porażenia nerwów (najczęściej twarzy), bóle korzeniowe (tzw. „korzonki”), zaburzenia czucia, zapalenie mózgu.

          - Stawowe: obrzęki i bóle stawów (zwykle zajęte są duże stawy: kolana, barki, łokcie).

          - Sercowe: zaburzenia rytmu serca.

          - Ogólne: złe samopoczucie, objawy grypopochodne, zmęczenie, bóle mięśniowo – stawowe, gorączka.

          NIE MA SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH PRZECIW BORELIOZIE!

          Kleszczowe zapalenie mózgu ( to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego)

          Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

          Choroba w początkowym okresie może nie zostać rozpoznana, ponieważ objawy są mało charakterystyczne – podobne do grypy.

          Pierwsza faza choroby pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem. Przykładowe objawy to gorączka, ból głowy i mięśni. Objawy utrzymują się około tygodnia.

          Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby. Objawy: bóle głowy, gorączka, wymioty, nudności, utrata przytomności oraz zespól zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych lub zapalenie mózgu.

          Objawy zwykle ustępują po 2-3 tygodniach. Nie ma leczenia przyczynowego, stosowane jest tylko leczenie objawowe.

          NA KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU  JEST SZCZEPIONKA.

          Szczepienie ma bardzo duże znaczenie, ponieważ kleszczowego zapalenia mózgu nie da się leczyć przyczynowo. Wirus jest przenoszony w ciągu kilku pierwszych minut pobierania krwi przez kleszcza. Usunięcie kleszcza nie może więc stanowić skutecznej ochrony przed zainfekowaniem wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu.

           

          ****

           

           

           

          Materiały do pobrania:

          Grypa_ulotka_.pdf

          Fakty_mity_nt_grypy_ulotka.pdf

           

           

          ******

           

          PROFILAKTYKA WSZAWICY

          DO POBRANIAWSZAWICA_-_poradnik_-_czym__jest_i_jak_sobie_z_nia_radzic.pdf

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie
      • sp2@oswiata-miedzychod.pl; Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Szkoły /SP2_Miedzychod/SkrytkaESP
      • 95 748 24 72
      • ul. Gorzycka 1 64-400 Międzychód Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych