• Gdzie szukać pomocy

• Agresja, depresja, samobójstwa.

Polskie Towarzystwo Suicydologiczne (PTS), a także suicydologia jako nauka zgodnie twierdzą, że nie można ustalić jednej przyczyny samobójstwa. Jest to proces, który trwa miesiące, a nawet lata.

Wiele czynników decyduje o tym, że osoba jest w stanie kryzysu. Poważnym zagrożeniem, o którym należy wspomnieć jest depresja, którą często  myli się z lenistwem. Komunikaty: „weź się w garść”, „jesteś leniwy” są krzywdzące dla osoby, która nie może zapanować nad swoim organizmem (np. nie jest w stanie wstać z łóżka).

Brak działań w zakresie zdrowia psychicznego może zakończyć się tragicznie dla życia i zdrowia człowieka w każdym wieku.

Nie zawsze osoba mająca myśli samobójcze będzie wyglądać na nieszczęśliwą. Smutek nie jest jedyną emocją, która dominuje w depresji. Depresja to także napady złości, nerwowość, stan długotrwałego, często bez czytelnego powodu, poirytowania, którego przejawem mogą być zachowania agresywne. Depresja to również stan niepokoju lub zobojętnienia, zniechęcenia, odcięcia.

Przydatne numery telefonów, pod którymi można uzyskać pomoc:

• 22 484 88 04 Telefon zaufania młodych (dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych do 25 roku życia). Psychologowie dyżurują od poniedziałku do soboty 11:00-21.00. Jest też możliwość skorzystania z pięciu darmowych sesji wsparcia online z psychologiem.
          • 116 123 Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (nr bezpłatny, pięć dni w tygodniu od 14:00 – 22.00)
          • 22 594 91 00 Antydepresyjny telefon zaufania FORUM PRZECIW DEPRESJI (forum internetowe www.forum-przeciwkodepresji.pl lekarz psychiatra; tel. czynny w środę i czwartek 17.00-19.00)
          • 800 70 2222 BEZPŁATNA CAŁODOBOWA LINIA BEZPOŚREDNIEGO WSPARCIA DLA OSÓB W STANIE KRYZYSU PSYCHICZNEGIO (przy telefonach dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA)
          • 535 674 379 oraz 535 658 549 Darmowa i anonimowa pomoc psychologiczno-psychiatryczna „Pomoc w kryzysie” (od poniedziałku do piątku 9:00-18:00)

*******

Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.