W marcu organizujemy w naszej szkole Miesiąc Matematyki, obchodzimy w tym miesiącu m. in. 9 marca Święto Statystyki, 12 marca Ogólnopolski Dzień Matematyki, który z inicjatywy 4improve został wpisany do kalendarza świąt nietypowych oraz faktopedii, a 14 marca to Światowe Święto Liczby Pi.
Celem inicjatywy jest potwierdzenie znanej wszystkim maksymy, że MATEMATYKA JEST WOKÓŁ NAS. Celem projektu jest również wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej oraz budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką.
Kierowany jest do uczniów z klas 4-8. Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki.
Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagają wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką, stworzyliśmy go po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki.
Z tej okazji chętni uczniowie mogli skorzystać z różnorodnych aktywności przygotowanych przez zespół nauczycieli matematyki: p. Karolinę Majorek i p. Piotra Barabasza.
Oto krótkie sprawozdanie z naszych działań.
Przychodzących do szkoły uczniów, rodziców i pracowników witała gazetka z pocztem matematyków i zagadkami logicznymi. W każdym tygodniu marca uczniowie mieli do wykonania dwa zadania. Pierwsze z zadań polegało na rozwiązaniu wysłanych poprzez platformę Teams zadań dotyczących nieszablonowego myślenia, jedno z zadań brzmiało: PRZEMARZNIĘTY Jesteś uwięziony w zimnej chacie na pokrytej śniegiem górze. Temperatura spada i zbliża się noc. W pudełku z zapałkami została ci tylko jedna zapałka. Oprócz tego w chacie znajdziesz następujące rzeczy: świecę, lampę gazową, latarenkę ze szklanym kloszem chroniącym przed wiatrem, podpałkę i drewno, racę, którą możesz zawiadomić ratowników. Co najpierw zapalisz?. Kolejne zadania to wykonanie pracy plastycznej tylko z jednego rodzaju figur geometrycznych, umieszczenie na padlecie zdjęć, na których znajdujemy zastosowanie matematyki w życiu codziennym, rozwiązanie łamigłówek obrazkowych, obrazka logicznego i sudoku.
Link do Padletu https://liblink.pl/BDGPgslkpr
Do zabawy przyłączyło się 131 uczniów naszej szkoły, najwytrwalszymi okazały się Zuzanna Brodacka i Kinga Heinke, które wykonały wszystkie zadania, Patrycja Kuźma i Kacper Zamożniewicz zmierzyli się z dziewięcioma zadaniami. Najbardziej aktywne osoby zostały już nagrodzone pochwałą, a na apelu szkolnym otrzymają dyplomy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych przedsięwzięciach.