• Zdjęcia biblioteki

• Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzychodzie

w 2017 roku przeszła generalny remont...

Sięgając pamięcią do całkiem niedawnych czasów, przed oczami mamy obraz szarej, starej, podniszczonej biblioteki, gdzie półki uginały się pod ciężarem książek. Cóż, można było pogodzić się z takim stanem rzeczy, mówiąc, że nie ma funduszy na remont, bo są inne priorytety.

Pani Dyrektor Joanna Deus – Dobrowolska  podjęła jednak wyzwanie, mające na celu zmienić zaistniały stan rzeczy.   Przecież „Bez porządnej biblioteki, w porządnej szkole, porządnie uczyć się nie da”, jak napisała pani prof. Jadwiga Andrzejewska – autorka wielu książek i autorytet w dziedzinie bibliotekarstwa szkolnego. Doświadczenie pokazuje bowiem, że nie tylko szeroki i atrakcyjny zakres zbiorów różnego typu  przyciąga i kusi uczniów do skorzystania z oferty bibliotecznej. Tak samo ważne jest samo pomieszczenie, jego funkcjonalność i aranżacja wnętrza. Pani dyrektor wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom.

Dzięki staraniom, wspólnej pracy i pomocy  wielu osób: wszystkich trzech pań dyrektor - J. Deus-Dobrowolskiej, H. Przybylskiej, L. Hanyżkiewicz – Ciepłuchy, Rady Rodziców, pań bibliotekarek - J. Brzezińskiej, M. Ewiak, panów konserwatorów, pań sprzątaczek oraz uczniów zaprzyjaźnionych z biblioteką, stała się rzecz prawie niemożliwa: nasza biblioteka przeszła niewyobrażalną wręcz metamorfozę. Zmianie uległo wszystko, od podłogi, aż po sufit. W pomieszczeniu czytelni półki na książki zostały wymienione na nowe, wysokie aż po sufit regały, które dumnie stanęły wzdłuż  dwóch ścian, te zaś  odmalowano i od połowy pokryto tynkiem mozaikowym. Parkiet został odnowiony, w oknach pojawiły się nowe rolety, a pod sufitem zawisł  projektor połączony z laptopem. Odmalowane stoliki z nowymi blatami stanęły dumnie w towarzystwie świeżo obitych krzeseł.

W wypożyczalni, podobnie jak w czytelni, odnowiono ściany, wyburzono starą szatnię,  zajmującą jedną ze ścian, na jej miejsce postawiono regały na książki, które dzięki wspólnej pracy pozalekcyjnej uczniów zyskały nowy, czerwony kolor.  Wstawiono nowe szafy i  dwa stoliki z krzesełkami, tworzące miejsce doskonałe do samodzielnej pracy uczniów.  Na ścianach pojawiły się plakaty z cytatami o książce i bibliotece.

W pomieszczeniu multimedialnym wymalowano ściany,  wymieniono część komputerów i monitory, zmieniono ustawienie regałów na które trafiły lektury szkolne. Dzięki tej zmianie pomieszczenia zrobiły się bardziej przestronne, a uczniowie mają znacznie swobodniejszy dostęp do półek z książkami.

Następstwem prac remontowych było przeorganizowanie układu księgozbioru. Przede wszystkim połączono księgozbiory Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, wyodrębniono nowe lektury oraz, co jest bardzo ważne, wydzielono „Kącik dla maluchów”, z podzielonymi tematycznie książkami. W miejscu tym stanęła wygodna kanapa z kolorowymi poduszkami i mały stoliczek, tworząc idealne miejsce do zabawy, czytania i oglądania bajek. Na ścianach kącika pani Renata Kachel-Pieczonka namalowała wspaniałe gałązki, na których przysiadły sówki biblioteczne, by czuwać nad małymi czytelnikami.

Trwający prawie 4 miesiące remont został szczęśliwie zakończony. Nie był to łatwy okres - kosztował mnóstwo pracy. Często wypożyczeń dokonywano w biegu, nawet na korytarzu szkolnym, aby uczniowie byli wyposażeni w lektury. Ale było warto! Wrażenie jest bowiem piorunujące.  Z brzydkiego kaczątka powstał piękny łabędź.  Odmieniona biblioteka jest teraz prawdziwym centrum dostępu do wiedzy, informacji, kultury i rozrywki oraz ośrodkiem życia szkolnego.  Kolejne marzenie zostało zrealizowane. Cieszymy się, że książki eksponowane na nowych regałach, będą zachęcać uczniów do ich przeczytania.

Niech nowa biblioteka będzie dla WAS, DRODZY UCZNIOWIE, miejscem pełnym wyjątkowej atmosfery, miejscem, w którym  będziecie chcieli chętnie i często przebywać by korzystać z jego dobrodziejstw.