• Działania biblioteki w ramach realizacji programu

        • Pasowanie na czytelnika klas pierwszych

          W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Był to kolejny ważny dzień  dla naszych pierwszaków -  wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami szkolnej biblioteki.

          Celem spotkania  było zapoznanie uczniów z biblioteką, wprowadzenie ich w magiczny świat bajek,  baśni i  legend  oraz rozbudzanie chęci sięgania po nie, a także zapoznanie uczniów z zasadami zachowania w bibliotece i  wyrobienie u nich właściwych nawyków czytelniczych.. Specjalnie na tę okazję uczennice z Aktywu Bibliotecznego przygotowały  gazetkę i krótką część artystyczną. 

          Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych będą częstymi gośćmi w szkolnej bibliotece.

          Więcej informacji - KLIKNIJ

          Wiecej zdjęć - KLIKNIJ

           

           Akcja czytelnicza „Codziennie czytamy, znaczki zdobywamy!”

          Akcja ruszyła dnia  22 września ruszyła  przeznaczona dla uczniów klas klas I-III. Każdy Uczeń otrzymał kartę czytelniczą, na której rodzic składał podpis potwierdzający, że dziecko czytało danego dnia przez co najmniej 10 minut . Podczas przerw  uczniowie mogli  w bibliotece zamieniać podpisy na kolorowe naklejki. Jeśli w ciągu dwóch tygodni trwania akcji dziecko uzbierało min. 12 naklejek otrzymało tytuł i znaczek SUPER CZYTELNIKA oraz pochwałę do dziennika elektronicznego, a jego karta czytelnicza, wrzucona do skrzynki w bibliotece, wzięła udział w loterii czytelniczej. 13 października odbyło się wielkie losowanie nagród.
          Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców. Do skrzynki trafiło aż 98 kart czytelniczych z odpowiednią ilością naklejek. Wylosowanych zostało 26 kart, których właściciele otrzymali nagrody.

          Wylosowani zostali: KLASA 1A – Julita Piasecka, Blanka Mach, Hubert Kurowski; KLASA 1B – Zuzanna Małłek, Marcelina Musiał; KLASA 1C – Miłosz Śledź, Jakub Hellwich; KLASA 2A – Nikodem Hałuszczak, Jakub Stroiński; KLASA 2B – Szymon Wolf, Gabriela Mucha, Dominika Fujak, Dawid Jandy; KLASA 2C – Zuzanna Barańska, Michał Tobys; KLASA 2D – Julia Ogórek, Maja Grocholewska; KLASA 3A – Jacek Mucha, Jessica Fietz; KLASA 3B – Wiktoria Rembacz, Mikołaj Rzeźnicki; KLASA 3C – Kajetan Nawrot, Olga Kurek, Marianna Małecka; KLASA 3D – Natalia Śródecka, Teodor Przybylski.

          Spotkanie autorskie z międzychodzką poetką i malarką
          - panią  Katarzyną Kędzierską

          13 października 2021 r. o godzinie 18.00 w czytelni odbyło się spotkanie uczniów klas 4 z międzychodzką poetką i malarką – panią Katarzyną Kędzierską.  W otoczeniu własnych tomików wierszy oraz obrazów autorka opowiedziała o początkach swojej literackiej drogi, pierwszych próbach poetyckich, o mentorce – polonistce p. Grażynie Górnej, a także o swoim debiucie na łamach prasy. Uczniowie z wielkich zaciekawieniem słuchali tych historii, nazywając archiwalne wydania „Gazety Lubuskiej” zabytkami. J Niemałe poruszenie wzbudził również autentyczny list otrzymany przed wielu laty od Ludwika Jerzego Kerna. Czwartoklasiści z zachwytem obejrzeli także niezwykłe prace plastyczne artystki. Ich zainteresowanie tak ucieszyło panią Kasię, że zaproponowała udział w kameralnych warsztatach w międzychodzkiej galerii. Troje chętnych uczniów już  w nich uczestniczyło 19 października 2021 r., mając okazję kształcić swe malarskie umiejętności przy prawdziwych sztalugach, pod czujnym okiem malarki.

          Warsztaty Języka Migowego  z okazji  Dnia Głuchych i języka migowego

          Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Dzień Głuchych i języka migowego. Święto uchwaliła Światowa Federacja Głuchych w 1958 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Z tej okazji w piątek 22 października 2021 roku uczniowie klas 5 uczestniczyli w nietypowych zajęciach. W bibliotece szkolnej odbyły się wieczorne warsztaty Języka Migowego prowadzone przez panią Martę Hanzel, która opowiedziała uczniom o swojej pracy i nauczyła ich kilku znaków migowych określających  zwroty grzecznościowe, słowa związane z biblioteką i  czytelnictwem oraz nazwy zwierząt, co najbardziej się dzieciom podobało.

          Głównym założeniem zajęć było promowanie wśród dzieci nauki języka migowego oraz wdrażanie do tolerancji poprzez ich kontakt z elementarnymi znakami tego  sposobu komunikowania się.  Miały one również za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi, a także zmianę myślenia i eliminację negatywnych postaw. Dzięki nim uczniowie uświadomili sobie, jak wielkim wyzwaniem jest życie osób głuchych, niedosłyszących  i głuchoniemych.

          To była wspaniała lekcja tolerancji, rozwijająca u uczniów naszej szkoły empatię i akceptację dla inności, aby w przyszłości potrafili z szacunkiem wchodzić w relacje społeczne.

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej bibliotece

          Dnia 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

          Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię i pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest motywem przewodnim tego święta czytania a głośne czytanie jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu.

          Z tego powodu w naszej bibliotece zorganizowane zostały zajęcia dla klas 1-3 głośnego czytania. W role czytających wcielili się nauczyciele, bibliotekarz, dzieci a nawet jeden z rodziców.

          Tematem przewodnim czytanych tekstów była ochrona środowiska naturalnego. Czytano min. książkę pt. „Smok czy smog?”.

          Przenośny teatr Kamishibai przybył do naszej biblioteki

          12 października w ramach współpracy gościliśmy w  naszej bibliotece Panie bibliotekarki pracujące w Bibliotece Pedagogicznej w Międzychodzie, które przybyły do nas z teatrem Kamishibai,  aby przeprowadzić zajęcia w klasach 1-2 uczących się w głównym budynku szkoły.

          Kamishibai to najlepszy sposób na promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai to atrakcyjna metoda dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą. To także zabawa, edukacja i twórcze działania.

          Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji na odwrocie których znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku.

          Panie bibliotekarki wyjaśniły dzieciom  czym jest Kamishibai. Następnie za pomocą przenośnego teatru opowiedziały im cudowną historię o emocjach przedstawionych na przykładach zwierząt.

          Dzieci jak zaczarowane oglądały piękne ilustracje i słuchały opowieści. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój. Po odczytaniu tekstu Panie rozmawiały z dziećmi o uczuciach i emocjach. Poruszyły również temat wpływu zmian klimatycznych spowodowanych zanieczyszczeniem środowiska naturalnego na poszczególne gatunki zwierząt – stworzeń, które tak bardzo kochamy a one kochają nas i siebie nawzajem. Dlatego my ludzie musimy dołożyć wszelkich starań, ażeby maksymalnie ograniczyć wytwarzanie wszelkich zanieczyszczeń.

           

           

          Dzień pluszowego Misia w bibliotece

          Większość z nas będąc dzieckiem miało swojego ulubionego misia. Potem ta tradycja przeszła na następne pokolenie i trwa po dziś dzień. Posiadanie takiej zabawki w dzieciństwie uczy empatii i opiekuńczości. Dla niektórych jest również symbolem bezpieczeństwa w trudniejszych momentach.   

          Z okazji Dnia Pluszowego misia 25 listopada zorganizowane zostały zajęcia czytelnicze dla uczniów klas 3.  Klasy odwiedzały bibliotekę by wspólnie poczytać opowieść o niedźwiadku z książki, pt.  „Dziadek i Niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego.  Dzieci dowiedziały się jakie jeszcze książki tego autora dostępne są w naszej bibliotece. Następnie, podczas zajęć komputerowych,  uczniowie wykonywali multimedialne zadania, których głównym bohaterem był ten właśnie miś.

          Kiermasze książki w bibliotece szkolnej

          Co roku jesienią i wiosną odbywają się w bibliotece szkolnej  kiermasze z  hurtowni Taniej Książki i wydawnictwa Nowy Tom,  które cieszą się dużą frekwencją wśród kupujących.  Książki, które można zakupić na kiermaszu to literatura dla dzieci i młodzieży, słowniki i atlasy.  Za współpracę  z hurtownią Taniej Książki biblioteka otrzymuje w formie rabatu ciekawe książki, które po zaksięgowaniu  trafiają na biblioteczne regały a następnie do czytelnika lub przeznaczane sa na ngrody w konkursach bibliotecznych. W jednym roku odbywaj a się cztery kiermasze. Dzieci chętnie kupują książki ,kolorowanki i łamigłówki w atrakcyjnych cenach.

           

          Nietypowa lekcja biblioteczna dla klasy 6

          Czy możliwe jest połączenie nauki z zabawą, angażującą fabułą oraz serią logicznych zagadek, łamigłówek i zadań?  Jak najbardziej. 5 października uczniowie klasy 6 wzięli udział w nietypowej lekcji bibliotecznej – Escape roomie pt. „Szanujmy papier i książki – chrońmy drzewa. Jak powstaje książka”. Bazując na posiadanej wiedzy i umiejętnościach wyszukiwania informacji z różnych źródeł dzieci miały rozwiązać komputerowe zadania, dotyczące tego jak i z czego powstaje książka oraz dlaczego powinniśmy o nią dbać.

          Lekcja biblioteczna "Znam katalogi biblioteczne"

          W bibliotece korzystamy z katalogów elektronicznych. Nadal jednak przechowujemy katalogi kartkowe,  aby móc pokazywać czytelnikom oba ich rodzaje. Skrzynki z kolorowymi napisami zawsze budzą ciekawość wśród dzieci. Dnia 20 i 21 września odbyły się lekcje biblioteczne dotyczące katalogów i tworzenia kart katalogowych dla klas czwartych, w ramach lekcji języka polskiego. Dzieci dowiedziały się czym są karty książek, karty czytelnika i katalogi, co mieści się w drewnianych skrzynkach, w jaki sposób są w nim ułożone karty i dlaczego jest ich tak dużo. Dzieci poznały rodzaje katalogów i różnicę między nimi.  Dowiedziały się jak i w jakich okolicznościach należy z nich korzystać.  Porównywały zawartość katalogów kartkowych i elektronicznego. Poznały zasady tworzenia opisu bibliograficznego książki. Następnie przystąpiły do praktycznej nauki korzystania z katalogów. Dużą frajdę sprawiło im odszukiwanie w katalogach konkretnych pozycji. Miłym uzupełnieniem zajęć była nauka wykonywania kart do katalogu tytułowego na podstawie wybranej przez siebie książki. Uczestnicy zajęć szybko i sprawnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami.

           

          Korzystamy ze słowników i encyklopedii

           

          W drugiej połowie września uczniowie klas 5 wzięli udział w lekcji bibliotecznej  pt. „Potrafię korzystać ze słowników i encyklopedii”.

          Chociaż wydaje się, że umiejętność korzystania z tradycyjnych słowników i encyklopedii w dobie Wikipedii zanika, warto pokazać uczniom, gdzie szukać sprawdzonych informacji, których nie znajdą w internecie.  Na zajęciach uczniowie poznali różnice pomiędzy słownikiem a encyklopedią oraz zasady korzystania z nich. Podczas zajęć  mieli możliwość zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Z pewnością aktywny udział uczniów wpłynie pozytywnie na ich rozwój i przyczyni się do wyrobienia pozytywnego nawyku korzystania z różnych zbiorów bibliotek.

          Lekcje biblioteczne pt. „Zwierzęta i książki – najlepsi przyjaciele człowieka”

          Podczas 7 lekcji w dniach 21,23 i 24 września 2021 roku, biblioteka szkolna gościła grupy świetlicowe (3 grupy) na zajęciach czytelniczo-plastycznych, pt. „Zwierzęta i książki – najlepsi przyjaciele człowieka”, wpisujących się w tematykę akcji zbiórki dla schroniska  odbywającej się w naszej szkole i promujących czytanie książek o zwierzątach.

          Uczniowie obejrzeli wystawę książek  autorstwa Holly Weeb i Tiny Nolan.  Wysłuchały fragmentów wybranej książk, opowiadającej o „Pestce” – psie, który trafił do schroniska. Następnie rozmawiały z bibliotekarką na temat przyjaźni. Dzieci dowiedziały się, że posiadanie przyjaciela, niezależnie od tego, czy jest to człowiek, zwierzę czy książka, to wielka radość i przyjemność ale również duża odpowiedzialność i obowiązek.

          Nawiązując do tytułu prezentowanej serii książek „Zaopiekuj się mną”, bibliotekarz poruszył temat bezdomności i cierpienia zwierząt oraz potrzeby  istnienia i działania schronisk, wynikającej z braku odpowiedzialności ludzi w stosunku do przyjaciół – zwierząt, które bardzo często, z różnych powodów są wyrzucane lub nie szukane. Bibliotekarka  zachęcała uczniów do udziału z zbiórce karmy dla schroniska „U Wandy’ w Przyborówku.Przygotowała też dla małych czytelników tematyczne zajęcia plastyczne. Dzieci ozdabiały pojemnik na drobiazgi w kształcie kociej głowy.

          Andrzejki w bibliotece szkolnej

          Za nami kolejna noc w roku, kiedy świat realny połączył się ze światem magii, czarów, wróżb. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. To niezwykły dzień, pełen wróżb, magii a także świetna okazja do zabawy, spotkania w gronie koleżanek i kolegów, a także, chociaż już coraz rzadziej, do wróżenia.

          Z tej okazji biblioteka szkolna co roku organizuje Andrzejki podczas przerw. Każde dziecko może przyjść i sobie powróżyć. W ten dzień uczniowie oglądają również prezentację dotyczącą Andrzejek, z której dowiadują się jakie tradycje i obyczaje towarzyszą temu świętu.  Czytane są również „Straszne opowieści” lub „Opowiadania z dreszczykiem” i zorganizowana zostaje wystawa książek, które nawiązują do magii i fantastyki .

           

          Świąteczna Akcja biblioteki szkolnej - Książkowy Kalendarz Adwentowy

          Na drzwiach biblioteki zawisła kolorowa choinka z książkowymi prezentami ciekawiąc i kusząc wszystkich czytelników. Od 6 grudnia każde dziecko, które wypożyczyło książkę z biblioteki szkolnej, mogło wrzucić karteczkę ze swoim imieniem, nazwiskiem i klasą  do skrzynki wiszącej na drzwiach biblioteki. W czwartkowy poranek, dnia 16.12.2021 roku odbyło się losowanie. Wylosowane nazwiska opublikowane zostały na stronie internetowej i wywieszone na drzwiach biblioteki szkolnej. W piątek 17.12.2021 roku podczas przerwy śniadaniowej książkowy kalendarz został otwarty – każde z wylosowanych dzieci mogło otworzyć jedno z okienek i odebrać ukrytą w nim nagrodę.

          WYLOSOWANI ZOSTALI : 6 GRUDNIA – Kacper Stefański 4a, 7 GRUDNIA – Martyna Józefowska 3a, 8 GRUDNIA – Gabriela Michałek 2b, 9 GRUDNIA – Hanna Uszakiewicz 1a, 10 GRUDNIA – Marcel Krzyżaniak 3b, 13 GRUDNIA – Sroka Adrianna 5b, 14 GRUDNIA – Michałek Helena 5b, 15 GRUDNIA – Urszula Wyrembska 1a, 16 GRUDNIA – Wiktor Cejba 1a, 17 GRUDNIA – Bartosz Skrzypczak 7d, 20 GRUDNIA – Krzysztof Buczko 7d, 21 GRUDNIA – Filip Jędrysiak 2b

          Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji realizowanej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          NOCE W SZKOLE ORGANIZOWANE PRZEZ BIBLIOTEKĘ

          Patriotyczna noc w bibliotece szkolnej - 22.10.2021

          22 października 2021 roku zorganizowana została patriotyczna noc w bibliotece szkolnej, która stała się już tradycją naszej szkoły.  W tym roku wzięli w niej udział uczniowie klasy 5a.  Po raz trzeci uroczystość ta odbyła się pod hasłem „POLSKA NIEPODLEGŁA”, wpisując się w obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości i pierwszej rocznicy nadania szkole imienia Polski Niepodległej. Podczas nocy w szkole  dzieci wraz z opiekunami odbyły spacer ulicami Międzychodu w celu złożenia wiązanek i  zapalenia zniczy przy pomnikach.

           Uczniowie zostali zaznajomieni  z literaturą wojenną  dla dzieci, czytając wspólnie  fragmenty wybranych książek dostępnych w szkolnej bibliotece. Wspólnie obejrzały prezentację dotyczącą historii szkoły i śpiewały pieśni patriotyczne.  Uczestniczyły również w warsztatach plastycznych, przygotowując dekoracje w barwach narodowych na korytarze szkolne i gazetkę tematyczną do swojej sali lekcyjnej.  Stworzyły materiały przeznaczone do  udekorowania głównego wejścia szkoły i ozdobiły okna biblioteczne. 

          Uczniowie nie zapominając o najmłodszych kolegach, przygotowali papierowe kotyliony,  które zostaŁY im rozdane podczas obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości. Dla nauczycieli natomiast,  uszyli kotyliony ze wstążek materiałowych. Z nich stworzyli wielkie serce, które w poniedziałek wręczone zostało Paniom Dyrektor z okazji pierwszej rocznicy nadania szkole imienia Polski Niepodległej. Mamy nadzieję, że ta uroczystość stanie się dla dzieci początkiem zgłębiania wiedzy na temat historii naszej Małej Ojczyzny i tradycji naszej szkoły. 

          Andrzejkowa noc w bibliotece szkolnej - 26.11.2021

          W piątek 26 listopada obchodziliśmy Andrzejki połączone z wieloma atrakcjami. Nasz andrzejkowy wieczór rozpoczęliśmy od  tradycyjnych wróżb oraz zabaw. Były kości, magiczne kubki i losowanie zaczarowanych przedmiotów. Nie zabrakło również wróżby z butami oraz serc z imionami. Jedliśmy też  ciastka z wróżbą, by poznać swój przyszły los oraz imię ukochanego czy ukochanej.

          Największą jednak atrakcją okazała się zabawa w chowanego w ciemnych murach szkoły. Z latarkami dzielnie chodziliśmy po korytarzach w poszukiwaniu naszych kolegów. Było trochę strasznie.

          Po emocjonującej zabawie czekała na  nas kanapkowa niespodzianka przygotowana przez panią Magdę D., której serdecznie dziękujemy za pyszny posiłek.

          Nie mogło zabraknąć tańców oraz wspólnego śpiewania podczas dyskoteki z obrotową kulą, połączonej z zabawą w tzw. krzesełka. Na koniec, gdy byliśmy już bardzo zmęczeni,  nastąpiło przygotowanie noclegu, wspólne czytanie strasznych opowieści  oraz seans filmowy do poduszki.

          Ten wieczór nie byłby  możliwy, gdyby nie nasza pani bibliotekarka oraz jej świetne pomysły. 

          Dziękujemy pani Justyno – klasa 4c z wychowawcą.

          Kocia noc w bibliotece 25.02.2022

          Dnia 25 lutego 2022 roku odbyła się „Kocia noc w bibliotece szkolnej”, w której wzięła udział klasa 4a. Impreza zainspirowana została działaniami biblioteki i świetlicy szkolnej na rzecz bezdomnych kotów z naszej okolicy i chęcią niesienia im pomocy poprzez  współpracę z lekarzem weterynarii p. Piotrem Jagodzińskim.

          Poruszone zostały tematy związane z bezdomnością zwierząt i koniecznością zaopiekowania się nimi, gdy często głodne, brudne, chore lub poszkodowane w wypadkach trafiają do weterynarza.

          Tej nocy nie zabrakło również rozrywek. Dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych wykonując koty z materiałów ekologicznych oraz kocie breloczki wykorzystując długopisy 3D.

          Nie lada wyzwaniem okazało się zadanie mające na celu odnalezienie, w ciemnej i mrocznej szkole, kartek z frazeologizmami związanymi z tematem nocki i ich wyjaśnienie. Dzieci wykazały się dużą odwagą, kreatywnością i pomysłowością podczas jego realizacji.

          Najedzeni i szczęśliwi  uczniowie, dla ostudzenia emocji i chwili wytchnienia, wyszukali w zasobach biblioteki  książek  o kotach i oddali się  lekturze.  Następnie obejrzeli ciekawy i zabawny film , pt. „Jak zostać kotem”. Nie wszyscy dotrwali do końca seansu.

          Takie zajęcia to idealny sposób na integrację zespołu klasowego i nabywanie umiejętności pracy w grupie, wspaniała zabawa oraz doskonała lekcja empatii i wrażliwości.

          Noc kocia w bibliotece  - 25.03.2022

          25 marca, kolejny piątek i kolejna noc w bibliotece. Tym razem spać postanowiła klasa 7d z wychowawcą p. Martą Sierakowską. Jak zwykle noc była pełna wrażeń. Uczniowie zostali wprowadzeni w tajniki szycia ręcznego. Wykorzystując  wyposażenie pracowni robótek ręcznych, nauczyli się szyć pluszowe kotki. Trochę to zajęło czasu, ale wszyscy poradzili sobie doskonale z dość trudnym zadaniem .

          Na kolację tradycyjnie zjedli pizzę. W ramach odpoczynku po posiłku czytali wybrane przez siebie książki. Dużym zaskoczeniem było to, że część z uczniów postanowiła wypożyczyć rozpoczętą książkę, by móc dokończyć czytanie w domu.

          Wreszcie nadeszła upragniona chwila zabaw w ciemnej szkole… Uczniowie zostali podzieleni na drużyny. Zadaniem każdej z  nich było znalezienie pięciu karteczek  z określonym symbolem, ukrytych na terenie całego budynku szkolnego. Zadanie wykonali szybko i sprawnie. Następnie bawili się w chowanego. Zwiedzanie szkoły w całkowitej ciemności jest dla uczniów fascynujące i emocjonujące.

          Gdy zmęczenie nie pozwoliło im na dalszą zabawę, postanowili skorzystać z seansu filmowego, podczas którego zasnęli. Było już bardzo późno. Następnego ranka o 7.00  rozbrzmiała pobudka i zaczęło się wielkie sprzątanie, po którym uczniowie wrócili do domów, by móc odespać noc.

          Piżamowa noc w bibliotece klasy 7c - 18.03.22

          Nocą z 22.10.2021 na 23.10.2021 w naszej szkole nie było cicho jak zawsze, a to za sprawą klasy 7c, która spędziła tę noc w bibliotece szkolnej.Na uczniów czekało wiele wyzwań, atrakcji  i wrażeń.  Odwiedzili nową pracownię robótek ręcznych, gdzie uczyli się szydełkować.

          Bawili się w chowanego i i uczestniczyli w zabawach integracyjnych.  W bibliotece nie mogło zabraknąć wspólnego głośnego czytania i zapoznania z nowymi książkami.

          Na kolację dzieci spałaszowały pizzę. Pełne sił i wigoru po posiłku przystąpiły do zadania krawieckiego -  szyli szlafmyce z wełnianymi pomponami, mając nadzieję, że już wkrótce przydadzą się nauczycielom.

          Choć dzieci szyły czapki dla śpiochów, sami nie okazali się śpiochami. Seans filmowy, oczywiście z popcornem, był bardzo długi. Gdy koło godz. 6.00 pogasły już światła, zapadła względna cisza. Chwilę później zaczęło świtać :).  Bardzo szybko nastał sobotni poranek. Wszyscy uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi  i zadowoleni wrócili do domów.

          Noc w bibliotece klasy 5b - 1.04.2022

          Nocne spanko w szkole? Nie to nie Prima Aprilis. 1 kwietnia 2022 roku odbyła się kolejna nocka w bibliotece. Klasa 5b (razem z wychowawcą p. Magdaleną Pospieszną) postanowiła przeżyć noc z dala od Rodziców, a wygodne łóżka zamienili na materace, karimaty i śpiwory. Na rozgrzewkę uczniowie bawili się w odgadywanie kalamburów.Dzięki nowej pracowni robótek ręcznych wykonali własnoręcznie zakładki – sówki. Wszyscy poradzili sobie fantastycznie. A prace na pewno będą miłą pamiątką po „nocce w szkole”.

          Wieczór pełen wrażeń urozmaicony został również wspólnym zjedzeniem pizzy. W ramach odpoczynku uczniowie czytali wybrane przez siebie książki.

          „Po naładowaniu baterii” rozpoczęła się prawdziwa zabawa… Uczniowie zostali podzieleni na 5 grup, a ich zadaniem było odszukanie sześciu kolorowych karteczek, z których powstało hasło. Za haseł powstała kolorowa gazetka zdobiąca czytelnie biblioteki szkolnej.Potem była jeszcze upragniona zabawa w chowanego i nocny seans filmowy. W końcu zmęczenie wzięło górę i wszyscy zasnęli (chociaż na krótko). Następnego ranka niewyspani, ale szczęśliwi i pełni wrażeń zakończyli „nocne spanko w szkole”.

          Kolejna kocia noc w bibliotece - 29.04.2022

          Czy to możliwe, aby nasi uczniowie nie mogli się doczekać pójścia do szkoły? Tak!!! 29 kwietnia 2022 roku o godz. 19.00 klasy 7a i 8b wraz z opiekunami przybyli do naszej podstawówki. Mieli do dyspozycji całą szkołę. Wspólna impreza rozpoczęła się od zabaw i gier  integracyjnych, następnie uczniowie wykonali kocie zakładki do książek dla młodszych czytelników, później zjedli pizzę.

          Posileni i pełni energii, z wypiekami na twarzach i bijącymi sercami spacerowali z latarką w dłoni, aby odszukać części ukrytych haseł. Gdy drużyny zakończyły swoje zadania, przyszła chwila wytchnienia przy wybranej książce. Po lekturze nastąpiła, wyczekiwana cały wieczór, zabawa w chowanego.

          Wszyscy bawili się tak długo, aż nogi odmówiły im posłuszeństwa. Zabawa w całkowitej ciemności okazała się fascynująca i pełna emocji. Gdy przyszło zmęczenie, rozpoczęła się projekcja filmu poprzedzona pogadanką na temat pomocy bezdomnym zwierzakom.

          Czy można polubić szkołę? Z pewnością… TAK!!!! Pokazała to atmosfera, jaka panowała podczas dzisiejszej imprezy w bibliotece, pełnej kreatywnych działań, zabaw i braku choćby godziny snu.

          KONKURSY ORGANIZOWANE PRZEZ BIBLIOTEKĘ

          Konkursy czytelnicze

          Jednym z najlepszych sposobów rozbudzenia w najmłodszych pasji czytania i zachęcenia ich do odwiedzania biblioteki są konkursy czytelnicze. Dlatego w maju zostały zorganizowane konkursy czytelnicze ze znajomości lektur w poziomach klas, w których udział wzięły trójki klasowe. Konkursy przeprowadzone zostały w formie gier planszowych, które są doskonałym sposobem na sprawdzenie i utrwalenie wiedzy o książce. Gra planszowa połączona z pytaniami i  zadaniami losowanymi w formie elektronicznej to dla dzieci bardzo atrakcyjna forma spędzenia czasu w bibliotece. Dodatkowo uczą dzieci współpracy i zasad gry fair play. Uczniowie podczas takiego konkursu muszą wykazać się znajomością lektur, refleksem oraz odrobiną szczęścia. Konkursy cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

          9 maja odbył się konkurs dla uczniów  klas V ze znajomości lektury „Opowieści z Narnii”.

          Wyniki konkursu:

          I miejsce - klasa 5a - Maria Borowiak, Kinga Heinke, Zuzanna Brodacka

          II miejsce - klasa 5c - Amelia Gręda, Oliwia Dawidowska, Joanna Skrzypczak

          III miejsce  - klasa 5b - Julia Kureń, Filip Buchert, Jakub Pacholak

          Wyniki konkursu dla klas IV  ze znajomości lektury „Mikołajek”, który odbył się 10 maja :

          I miejsce - klasa 4c - Jędrzej Wojciechowski, Tomasz Łagoda, Joanna Skrzypczak

          II miejsce - klasa 4a - Emilia Bubnowska, Emilia Zajdlic, Marcelina Jenek

          III miejsce - klasa 4d - Amelia Szwajczak, Jakub Najdek-Młynarczyk, Zofia Bielejewska

          Wyróżnienie - klasa 4b - Radosław Sobczak, Róża Mach, Anastazja Kubisiak

          W kolejnym tygodniu 16 maja odbył się konkurs czytelniczy dla klas II  ze znajomości lektury „Calineczka”:

          I miejsce - klasa 2c - Jagoda Buchert, Igor Matalewski, Antonina Matalewska

          II miejsce - klasa 2a - Michalina Korcz, Karolina Krzyżaniak, Nikodem Hałuszczak

          III miejsce  - klasa 2d - Natalia Janiszewska, Michalina Madaj, Maja Grocholewska

          Wyróżnienie - klasa 2b - Dominika Fujak, Alicja Leszczyńska, Nina Pupka

          23 maja odbył się konkurs dla klas III  ze znajomości lektury „O psie, który jeździł koleją”:

          I miejsce - klasa

          II miejsce - klasa

          III miejsce  - klasa 

          Szkolny Konkurs Plastyczny "KOTY Z BAJEK"

          Biblioteka szkolna razem ze świetlicą zorganizowała konkurs plastyczny. Dnia 18.03 2022r. komisja w składzie: p. R. Pieczonka-Kachel, p. J. Brzezińska i p. M. Więch wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ze względu na małą ilość prac w kategorii kl. 7-8, komisja postanowiła połączyć kategorie kl. 4-6 i kl. 7-8 w jedną - kl. 4-8. 29 marca w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się rozdanie nagród w konkursie. 

          Laureaci konkursu:

          Kategoria  kl. 1-3:

          I miejsce – Adrian Stachowiak 3c

          II miejsce – Iga Flak 3b

          III miejsce – Zuzanna Barańska 2c

          Wyróżnienia:

          Olivier Krenc 1b, Szymon Nehring 2c, Oliwia Tomaszewska 1b.

           

          Recyklingowy konkurs walentynkowy

          Zadaniem uczniów było  wykonanie ozdoby walentynkowej z surowców wtórnych (np. gazet, opakowań, nakrętek), która ukaże nastrój towarzyszący Świętu Zakochanych. Prace miały być wykonane wyłącznie lub głównie z odpadów nadających się do recyklingu.

          Celem konkursu było stworzenie w szkole nastroju towarzyszącego świętu zakochanych, opartego na szacunku i poszanowaniu wartości, ideałów i przekonań drugiej osoby, rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej uczniów i stworzenie możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych, a także promocja zachowań proekologicznych.

          W konkursie udział wzięło 26 uczniów. Dnia 18 lutego 2022 roku komisja w składzie: Justyna Brzezińska, Karolina Majorek, Izabela Jenek, Renata Kachel-Pieczonka  wyłoniła zwycięzców biorąc podczas oceny prac pod uwagę spełnienie założeń regulaminowych, nowatorskość rozwiązań, estetykę i staranność wykonania, oryginalność i walory artystyczne.

          Konkurs rozstrzygnięty został w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i klasy 4-8.

          Wyniki konkursu:

          Klasy 1-3

          1 miejsce – Zuzanna Kropp 3c

          2 miejsce – Adrian Stachowiak 3c

          3 miejsce –  Zofia Tyma 2c

          Wyróżnienia: Marianna Brodacka 3a, Hanna Uszakiewicz 1a

          Klasy 4-8

          1 miejsce – Mateusz Loba 4b

          2 miejsce – Monika Holka 5a, Igor Kuchta 5a

          3 miejsce – Zofia Bielejewska  4d

          Wyróżnienia: Róża Mach 4b, Filip Buchert 5b, Zuzanna Brodacka 5a

          Biblioteczy konkurs fotograficzny FOTA-KOTA

          Organizatorem  konkursu była Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie. Przeznaczony był dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

          Jego celem było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania fotografią, rozwijanie uzdolnień i kreatywnego myślenia oraz uwrażliwienie uczniów na potrzeby zwierząt.

          Zadaniem uczniów było samodzielne wykonanie zdjęcia kota i dostarczenie go w formie papierowej w postaci wydruku lub wywołanej fotografii.

          Wyniki konkursu:

          I miejsce  –  BARTOSZ DOBROWOLSKI kl. 8a,

                                ZUZANNA BRODACKA kl. 5a

          II miejsce  – MARTA TACZANOWSKA kl. 7a,

                                DOMINIKA FUJAK kl. 2b

          III miejsce – MARTA MICHAŁOWSKA kl. 7d,

                               MAJA WITTCHEN kl. 8e

          Wyróżnienia: NATALIA HAŁA kl. 7b, OLGA JANUSZEWICZ kl. 2d,JULIA KACZMAREK kl. 3a,   JAN LANGNER kl. 7e, ANTONINA DUDARSKA kl. 4c, ŁUKASZ KUBIAK kl. 3b.

          Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się dnia 5 maja  w bibliotece szkolnej.

           

          SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY organizowany w ramach „Miesiąca Bibliotek Szkolnych”

           

          Na początku października 2022 roku Biblioteka zorganizowała w ramach Międzynarodowego Tygodnia Bibliotek Szkolnych konkurs czytelniczo-plastyczny w czterech kategoriach wiekowych. Zadania dla każdej z kategorii były inne.

          Celami konkursu była promocja czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej uczniów, rozwijanie wrażliwości estetycznej, stworzenie dzieciom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych oraz konfrontacji z rówieśnikami oraz budowanie więzi między dziećmi a biblioteką szkolną.

          W I kategorii (klasy I) zadaniem konkursowym było wykonanie rysunku przedstawiającego szkolną bibliotekę dowolna techniką.

          W  II kategorii  (klasy II-III) uczniowie mieli wykonać kartkę z życzeniami dla biblioteki szkolnej dowolną techniką.

          W III kategoria (klasy IV-VI) zadanie polegało na  przedstawieniu graficznym  jednego z haseł: KOCHAM BIBLIOTEKĘ, KOCHAM CZYTAĆ, I LOVE LIBRARY w dowolnej formie płaskiej.

          W IV kategorii  (klasy VII – VIII) za sprawą uczniów miał powstać wierszyk o bibliotece szkolnej, który miał posiadać tytuł i być złożony z 6 wersów. Dzieci miały zapisać go na sercu wyciętym z papieru.

          Łącznie w konkursie udział wzięło udział 99 osób. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło dnia 14 października w bibliotece szkolnej, gdzie nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

           

           

          Wyniki konkursu:

          I kategoria :

          1 miejsce – Lena Podruszewska 1a

          2 miejsce – Nina Bąbala 1a

          3 miejsce – Wiktoria Fietz 1a, Urszula Wyrembska 1a

           

          2 kategoria:

          1 miejsce – Dominika Fujak 2b

          2 miejsce – Szymon Manyś 2b, Leon Kuska 3b

          3 miejsce –  Lilianna Wojciechowska 2b, Lena Sycz 3d, Jessica Fietz 3d

           

           

          3 kategoria :

          1 miejsce – Monika Holka 5a

          2 miejsce – Adrianna Wolf 4b

          3 miejsce – Julia Mieczkowska 4b

           

          4 kategoria :

          1 miejsce – Lena Neumann 8d

          2 miejsce – Adam Chmielewski 8e

          3 miejsce – Bartosz Kubiak 8d, Przemek Tomala 7a

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie
      • sp2@oswiata-miedzychod.pl; Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Szkoły /SP2_Miedzychod/SkrytkaESP
      • 95 748 24 72
      • ul. Gorzycka 1 64-400 Międzychód Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych