Aktualności
Zawiadomienie
,,Pierwszy Krok do Basketu" w Pszczewie
Grupa koszykarzy naszej szkoły udała się 18 maja do Pszczewa na turniej ,,Pierwszy Krok do Basketu", gdzie zmierzyła się z gospodarzami turnieju i rówieśnikami z Łowynia. Oprócz meczów został rozegrany turniej rzutów osobistych a dodatkową nagrodę otrzymał najmłodszy zawodnik turnieju. Naszą szkołę reprezentowali:
Kołucki Miłosz, Łagoda Tomasz, Kozica Alan, Kuska Leon, Pawłowski Szymon, Kolanowski Damian, Czerwonka Kamil, Dymek Jan, Koźlicki Bartosz, Mielniczek Filip, Kwieciński Kacper.
Klasa 8a na Strzelnicy Myśliwskiej
17 maja klasa 8a realizowała zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa na Strzelnicy Myśliwskiej w Międzychodzie. Policyjni instruktorzy uczyli nas zasad bezpieczeństwa na strzelnicy, bezpiecznego obchodzenia się z bronią, postaw strzeleckich, budowy broni i celowania. Dziękujemy gospodarzowi strzelnicy za miłe przyjęcie i policyjnym instruktorom za poprowadzone zajęcia.
Spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim
17 maja 2024 r. klasa 4b i 4c uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Januszem Leonem Wiśniewskim. Janusz Leon Wiśniewski jest nie tylko pisarzem, to naukowiec, magister fizyki i ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii. Podczas spotkania Janusz Leon Wiśniewski dzielił się swoimi doświadczeniami autora oraz inspiracjami do tworzenia. Był niezwykle otwarty na pytania naszych uczniów, odpowiadając na nie z pasją i zaangażowaniem. Opowiadał o procesie pisania, swoich ulubionych tematach i bohaterach, a także o wyzwaniach związanych z życiem pisarza i naukowca. Zachęcał do czytania książek i zdobywania wiedzy mówiąc: Wstydzić się powinien ten, który się nie uczy i niczego nie wie. Przekonywał, że: czytanie to przygoda za darmo. Usłyszeliśmy ciekawe zdanie: Burczy mi w mózgu, jestem głodny wiedzy. Wszystkich zatem zachęcamy do zaspokajania tego głodu.
Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie dziękujemy za zaproszenie na spotkanie.
Konkurs „Mój zawód - moja przyszłość”.
Dnia 15 maja 2024 r. odbył się powiatowy konkurs „Mój zawód - moja przyszłość”. Nasza drużyna zajęła I miejsce!!! Zaprezentowaliśmy plakat dotyczący zawodu zoopsychologa. Przedstawiliśmy zadania tego zawodu i umiejętności niezbędne do jego wykonywania oraz sposoby pracy ze zwierzętami. Musieliśmy również zmierzyć się z czterema zadaniami dotyczącymi znajomości zawodów przyszłości.
Konkurs był dla nas wyjątkowym doświadczeniem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, w którym wspomagała nas pani Marta Przybylska-Duda oraz dobrze zgranej drużynie, udało nam się zdobyć pierwsze miejsce, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem.
Dyplomy i nagrody otrzymaliśmy z rąk pana Starosty Rafała Litke i dyrektora Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej pana Ryszarda Rogsch.Dziękujemy!!!
EGZAMIN KLAS ÓSMYCH
14 maja 2024r. siedemnaścioro naszych wyjątkowych Ósmoklasistów przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Kolejnego dnia zmagali się z matematyką a następnego z językami obcymi.
Trzymamy za Was kciuki!
Lekcje poglądowe na temat "Porozmawiajmy o nowotworze"
W klasach 2d, 3c i 4d zostały przeprowadzone lekcje poglądowe na temat "Porozmawiajmy o nowotworze" w oparciu o opowiadanie "Peruka" z książki "ABC EMPATII, BO WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI ". Zajęcia przeprowadziła współautorka książki Pani Katarzyna Jacheć Muzyka i Pani Urszula Adamska specjalista ds edukacji w Czepczyński Family Foundation.
Pięknie dziękujemy.
4a w Komendzie Powiatowej Policji w Międzychodzie
13 maja uczniowie klasy 4a z wychowawcą p. Kają Kadziszewską udali się do Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie, by zwiedzić komisariat oraz dowiedzieć się więcej na temat codziennej pracy policjantów.
Konkursy czytelnicze 2024
Ciekawym sposobem rozbudzenia w uczniach pasji czytania i zachęcenia ich do odwiedzania biblioteki są konkursy czytelnicze. Dlatego w maju organizowane są konkursy biblioteczne, w których udział biorą trójki klasowe. Przeprowadzone zostają w formie gier planszowych, które są doskonałym sposobem na sprawdzenie i utrwalenie wiedzy o książce. Dodatkowo uczą dzieci współpracy i zasad gry fair play. Uczniowie podczas takiego konkursu muszą wykazać się znajomością lektur, refleksem oraz odrobiną szczęścia.
13 maja odbył się konkurs ze znajomości lektury „Mikołajek” dla klas IV:
I miejsce - klasa 4c – Oliwia Stefaniak, Julia Węgrzyn, Michał Tobys
II miejsce - klasa 4b – Dominika Fujak, Nina Pupka, Alicja Leszczyńska
III miejsce - klasa 4a – Izabela Król, Karolina Krzyżaniak, Hubert Kąkolewski
IV miejsce - klasa 4d – Michalina Madaj, Alan Falkenberg, Oliwier Kropp
13 maja odbył się też konkurs dla uczniów klas V ze znajomości lektury „Opowieści z Narnii”:
I miejsce - klasa 5a – Jakub Tyburski, Jakub Ziętkowski, Jacek Mucha
II miejsce - klasa 5c – Konstanty Broda, Borys Czupryniak, Igor Nowak
III miejsce - klasa 5d – Amelia Gawrych, Bianka Mazana, Natalia Śródecka
IV miejsce - klasa 5b –Damian Kolanowski, Łukasz Kubiak, Wojciech Piasecki
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że miło spędziliście czas w naszej szkolnej bibliotece.
Szkolny konkurs plastyczny „W Dziwakowie”.
W kwietniu w naszej Dwójce odbył się szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas drugich. W tym roku dzieci wykonywały ilustrację do tekstu wiersza „W Dziwakowie”.
Uczestnicy o wyznaczonej godzinie przybyli do sali 75 i z wielkim zaangażowaniem rozpoczęli tworzenie swoich prac. W ruch poszły kredki i pisaki! Po kilkudziesięciu minutach obrazki były gotowe. Do pracy przystąpiło Jury! Wybór najlepszej pracy był trudny, gdyż wszystkie ilustracje miały w sobie coś wyjątkowego, co przyciągało wzrok i wzbudzało emocje. W końcu udało się wyłonić laureatów!
Pierwsze miejsce zdobył Kacper Woźny
Drugie – Atonina Dorna oraz Nikola Weimann
Trzecie – Jan Kaseja
Wyróżnienie – Pola Rachowka, Zuzanna Rębacz, Lilianna Grabska
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
II Powiatowy Konkurs Lingwistyczny
Dnia 8 maja gościliśmy uczniów z czterech szkół na II Powiatowym Konkursie Lingwistycznym. Potyczki językowe łączyły znajomość j. angielskiego , j. niemieckiego i j. łacińskiego. Drużyny pokazały również dlaczego znajomość języków obcych jest niezbędna w życiu.
Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Miasta Stołecznego Warszawy – Sara Minge, Jeremi Gałązka, Bartosz Białek
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie – Adrianna Sroka, Tymon Melcer, Jan Bielejewski
III miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kamionnie – Zuzanna Ruta, Maja Skrzypczak, Antoni Mannek
Wyróżnienie – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łowyniu Klara Pisarek, Wiktoria Semkło, Eliasz Jokiel
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.
Dla Miłosza...
233. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi na Lipowcu. Następnie odbył się przemarsz z orkiestrą Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1956, gdzie Burmistrz Międzychodu Pan Krzysztof Wolny wygłosił przemówienie, nastąpił pokłon sztandarów a delegacje złożyły wiązanki.
Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja
W tym roku uczniowie klas I-III obejrzeli filmy edukacyjne, wysłuchali piosenki, wykonywali prace plastyczne, by jak najwięcej wiedzieć o Narodowym Święcie Konstytucji 3 Maja.
Wcześniej ozdobili okna swoich sal lekcyjnych elementami w biało-czerwonych barwach. Była też akcja informacyjna w wykonaniu uczniów klasy 2b i 2d, którzy w prosty sposób zaprezentowali, czym jest konstytucja.
Następnie wszyscy uczniowie ubrani w barwy narodowe , z chorągiewkami w dłoniach pobiegli w biało-czerwonym biegu dla siebie i Polski! Spójrzcie, jak pięknie młodsi uczniowie naszej Dwójki uczcili ten radosny dzień!
FESTIWAL ZDROWIA
W drugiej połowie kwietnia uczniowie klas I-III pogłębiali swoją wiedzę z zakresu zdrowia.
Dzieci utrwalały zasady właściwego odżywiania, wpływu aktywności fizycznej na kondycję organizmu, prawidłowej higieny oraz roli relaksu i snu w życiu każdego człowieka. Wszystko zaczęło się od założenia hodowli szczypiorku. Każde dziecko posadziło własną cebulkę, a potem o nią dbało. Wzrost szczypiorku trwał około dwóch tygodni. Wszystko po to, by przyrządzić zdrowe drugie śniadanie z własnym szczypiorkiem. Niektórzy doczekali się naprawdę wspaniałych okazów! Dzieci przygotowywały twarożek oraz kanapki. Było zdrowo, kolorowo i smacznie! Ponadto wszyscy obejrzeli film edukacyjny, przypominający najważniejsze zasady zdrowego stylu życia. Uczniowie wyposażeni w niezbędne wiadomości przystąpili do wykonania plakatów, które zostały wykorzystane podczas turnieju klas trzecich o zdrowiu. Zwieńczeniem działań prozdrowotnych w kwietniu była kolejna edycja biało-czerwonego biegu dla siebie i Polski!
Mistrzostwa Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym
Reprezentacje SP2 Międzychód, zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców zdobyły I miejsca w Mistrzostwach Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym - 30.04.2024r.
Szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały : Kaja Dudarska, Adrianna Wolf, Julia Nowak, Marika Durczak, Lena Skiba i Zofia Bielejewska.
W kategorii chłopców SP2 reprezentowali: Kwieciński Kacper, Kolanowski Damian, Rębacz Wiktor, Łodziato Adam, Kuska Leon, Dymek Jan, Czupryniak BorysOpiekun zespołów podczas zawodów- Jacek Cejba
Bogowie i boginie z 5b
Dziś było "bosko" w klasie 5 b, a to za sprawą lekcji z mitologii. Zaangażowali się sami uczniowie, ich rodzice, a nawet dziadkowie (za co serdecznie dziękujemy) - owocem twórczej pracy i pomysłowości były stroje, charakteryzacje i boskie atrybuty. Bogowie i boginie kolejno zabierali głos, by przedstawić dziedzinę, której patronują oraz zaprezentować swoje atrybuty.
Sadzimy pelargonie
W tym roku szkolnym z okazji zbliżających się świąt narodowych dzieci naszej szkoły zaangażowały się w sadzenie pelargonii. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Międzychód oraz PSB Mrówka na szkolnym boisku pojawiły się piękne biało- czerwone kwiaty. Uświetniły parapety oraz donice. Uczniowie uczęszczający do świetlicy a także klasa 3a najpierw musiały przygotować miejsce do sadzenia- nasypały ziemi do donic, wykopały dołki, a następnie ostrożnie umieściły w nich delikatne sadzonki. Wszyscy świetnie się bawili i jednocześnie czynnie zaangażowali się w życie szkoły, która z dumą nosi imię Polski Niepodległej.
Escape room "Tajemnica szkoły" dla klas 5a i 5c
Chcemy by nasza biblioteka szkolna kojarzyła się z książkami, ale także z rozrywką oraz z ciekawą, kreatywną i niekonwencjonalną formą spędzania wolnego czasu. Dlatego wykorzystujemy w bibliotece gry dydaktyczne, które łączą elementy zabawy i nauki, odbywają się według ściśle określonych reguł, uczą współdziałania, budzą ducha rywalizacji oraz pełnią funkcje poznawcze i wychowawcze.
26 kwietnia uczniowie klas 5a i 5c podczas zajęć kreatywnych uczestniczyli w grze escape room opartej na fabule książki Martina Widmarka „Tajemnica szkoły”. Zadaniem uczniów było odnalezienie fałszerza pieniędzy oraz ukrytego przez niego łupu. Obie klasy poradziły sobie doskonale z tym zadaniem, wykazując się sporą wiedzą i spostrzegawczością. To były bardzo emocjonujące zajęcia.
Zajęcia kreatywne klasy 5a
Wreszcie zapachniało wiosną i mogliśmy wyjść w teren na zajęcia kreatywne z języka polskiego. Nad naszym pięknym jeziorem, wśród śpiewających ptaków i szumu liści głowy uczniów 5a pracowały na najwyższych obrotach, gdy ich właściciele przeistoczyli się w poetów. Już tydzień wcześniej przygotowali się do przyjęcia tej roli. Pracując w grupach, formie stacji zadaniowych, przypomnieli sobie najważniejsze środki stylistyczne, rodzaje rymów, poznali wiersz sylabiczny. Dziś mieli okazję wykorzystać swą wiedzę w praktyce. Powstały niezwykłe, pełne humoru, a nawet liryczne wiersze o wiośnie.
Archiwum Aktualności